Proizvodnja jorgana od čiste vune vrši se u nekoliko faza koje uključuju nekoliko mašina i dosta znanja. Otvaramo vrata naše radionice kako bismo pokazali realizaciju ovih faza od strane našeg proizvodnog tima u Beogradu.
1 – Legovanje platna u više slojeva
Prvi korak je legovanje platna u slojevima na stolu za krojenje. Sve se zasniva na krojnom planu na osnovu krojne slike i širine tkanine. Naša proizvodnja je zanatska i ova operacija se obavlja ručno. U većim proizvodnim pogonima postoje automatizovane mašine za sečenje.
2 – Obeležavanje i krojenje delova
Jednom kada se platno naslaže u potrebni broj slojeva, nacrta se plan sečenja kako bi se razgraničili različiti delovi. Ako jorgani ne zauzimaju celu širinu platna, ostatak platna se koristi za druge proizvode kao što su jastuci ili grejalice.
3 – Pripremanje vune za jorgan
Izrada jorgana započinje stavljanjem platna na sto. Zatim se vuneni sloj stavlja na platno i iseče na tačnu veličinu. Jedan sloj vune je oko 200g/m2. U zavisnosti koji se jorgan radi (Ninaja 200g/m2, Hajla 400g/m2 ili Maja 600g/m2), stavljaju se 1, 2 ili 3 sloja vune. U ovoj proizvodnji, rađena je Hajla sa 2 sloja vune.
4 – Stavljanje jorgana na ram za štepanje
Kada se jorgan pripremi, na ivice se postavljaju male štipaljke koji drže tkaninu i vunu. Zatim se jorgan postavlja na ram za štepanje. Sve ramove za jorgane sami smo proizveli kako bi bili tačno prilagođeni našoj proizvodnji. Napravljeni su od drveta, sa metalnim iglama na koje se kači jorgan prilikom štepanja.
5 – Štepanje jorgana
Ram se postavlja na mašinu koja vrši štepanje. U osnovi postoje 2 tehnike izrade jorgana: kontinuirano štepanje ili korišćenje rama. Kontinuirano industrijsko štepanje uopšte nije prilagođeno delikatnosti vunenih slojeva. Ručno rađeni jorgan na ramu daje najbolje rezultate.
Mašina za štepanje je računarski kontrolisana. Svoje programe realizovali smo sami tako da su potpuno originalni i u potpunosti odgovaraju našim potrebama.
6 – Rezanje jorgana na dimenzije
Kada se jorgan završi, skida se sa rama i prelazi se na sečenje ivica. Ovaj korak osigurava prave dimenzije, ravne ivice i uklanja deo tkanine probušen iglama na ramu.
Izgradili smo specifičan graničnik za rezanje koji garantuje brzo, sigurano i ravno rezanje.
Poslednja faza sečenja kod jorgana je zaobljenje ćoškova. Ovo olakšava prišivanje paspula i daje lepu estetiku proizvodu.
7 – Postavljanje etiketa i paspula
Posle faza sečenja, poslednja faza proizvodnje jorgana je prišivanje etiketa i paspula. To je bitan korak koji osigurava da se vuna ne pomera na ivicama jorgana. Za ovaj posao koristimo moćnu mašinu sa trostrukim pogonom.
8 -Pakovanje gotovog proizvoda
Jorgani se zatim presavijaju ručno i pakuju u kesu prilagođenu njihovoj veličini.